2013 m. gruodžio 30 d., pirmadienis

Plauciu uzdegimas

Plaučių uždegimo pinklės – įveikiamos

Plauciu uzdegimas
Plauciu uzdegimas
Ne taip jau ir seniai žmonės negalėdavo įveikti net menkiausio užkrėtimo. Todėl tokia liga kaip plauciu uzdegimas būdavo kone nebylus mirties nuosprendis, nepriklausomai nei nuo ligonio amžiaus ar lyties, nei nuo socialinės padėties. Laimei, šiais laikais viskas atvirkščiai: mirties nuosprendį galima paskelbti nebent painiai ir pavojingai ligai. Tačiau pirmiausia reikia plaučių uždegimą atpažinti – o tai nėra visai paprasta. Tuomet su gydytojų pagalba galima imtis efektyvių gydymo veiksmų plano. 

Liga viena, simptomų – daugybė

Kai minimas plauciu uždegimas, simptomai, apie kuriuos pirmiausia pagalvoja dauguma žmonių, yra kosulys ir aukšta kūno temperatūra. Paradoksalu yra tai, kad šie populiariausi požymiai būdingi ir kitoms ligoms. Be to, ši liga gali išsivystyti ir minėtų simptomų. Ne veltui seniau žmonės teigdavo, kad yra saltasis plauciu uzdegimas ir karštasis. Pirmoji ligos forma ir yra tokia, kuri diagnozuojama be pakilusios kūno temperatūros.

Plauciu uzdegimas be kosulio taip pat yra įmanomas. Tokia forma ypač būdinga vyresniojo amžiaus žmonėms. Jie gali tiesiog jausti bendrą silpnumą, nualpti, dėl to šios ligos diagnozavimas dar painesnis. Sunkiai diagnozuojamas ir letinis plauciu uzdegimas. Vis dėlto esama ir aiškesnių bei dažnesnių plaučių uždegimo simptomų. Tai – skrepliavimas, minėtas bendras kūno silpnumas, nuovargis, menkas apetitas, dusulys, krūtinės skausmas ar atsikosėjimas krauju. 

Dažniausiai nuo plaučių uždegimo kenčia vaikai ir vyresniojo amžiaus žmonės. Prastai gydomas plauciu uzdegimas vaikui ar seneliui dažnai sukelia komplikacijų. Tačiau ligos atsiradimui, eigai ir sudėtingumui įtakos turi ne vien amžius. Svarbi ir bendra organizmo imuniteto būklė, ir informacija apie ankstesnes ligas, rizikos veiksniai (pvz., rūkymas). Todėl pastebėjus minėtus sveikatos pokyčius būtina kreiptis į gydytojus. Tik jie gali parinkti efektyviausią gydymo būdą.

Kaip išvengti, apsisaugoti ir gydyti?

Plauciu uzdegimas gali turėti išties neigiamų padarinių. Todėl labai svarbu pasirūpinti šios ligos profilaktika. Pirmiausia, be abejo, reikia vengti peršalimo. Tai – viena dažniausių plaučių uždegimo priežasčių. Naudingi yra skiepai nuo gripo, bendras imuniteto stiprinimas. Taip pat būtina užtikrinti visavertę mitybą, atsisakyti žalingų įpročių (ypač rūkymo). Stresas, nuovargis, ilgas gulėjimas lovoje (pvz., sergant), vyresnis amžius – taip pat labai svarbūs ligos vystymosi veiksniai. Todėl svarbiausia yra atidus rūpinimasis organizmu.

Net jei nustatomas plauciu uzdegimas be temperaturos, būtina griežtai laikytis visų gydytojo nurodymų. Sunkesnės ligos atveju gali tekti gydyti ir ligoninėje, nors paprastai ligoniai slaugomi namuose. Dažniausiai paskiriamas gydymas antibiotikais, deguonies terapija (kai itin kamuoja dusulys). Be abejo, sergančiajam svarbu ilsėtis, vartoti daug skysčių, vitaminų. Kai nustatomas plauciu uždegimas, gydymas gali būti ir natūralus. Tam naudojamos įvairios vaistažolės. 

Pavyzdžiui, įsisenėjusio kosulio gydymui tinka sirupas, pagamintas iš medaus, alijošiaus ir vandens (reikėtų vartoti po šaukštą priemonės tris kartus per dieną). Taip pat tinka tris dienas laikytas mišinys iš alijošiaus, medaus, spanguolių sulčių ir konjako. Dar vienas veiksmingas receptas: pakaitinti surūgusį pieną, surinktą varškę suplakti su išrūgomis. Gautą masę sudėti į skarą ir laikyti ant krūtinės po 2-4 kartus per dieną. Taip pat patartina gerti aviečių, žemuogių, miežių, ryžių arbatos.

Plauciu uzdegimas uzkreciamas, todėl slaugant ligonį reikėtų pasirūpinti tam tikra sauga. Ypač paprasta užsikrėsti sergančiajam nusičiaudėjus ar nusikosėjus. Tačiau taip pat svarbu vengti naudotis ligonio daiktais, nevilkėti jo drabužių, nenaudoti tų pačių indų. Plauciu uzdegimas – liga apgaulinga. Vis dėlto medicina nuolat tobulėja, todėl laikantis gydytojo rekomendacijų, saugant save ir aplinkinius šiai ligai pasipriešinti nesunku. 

2013 m. spalio 31 d., ketvirtadienis

Širdis – gyvenimo variklis

Širdis – vienas iš svarbiausių žmogaus sandaros organų, atsakingų už deguonies ir maisto medžiagų aprūpinimą. Mokslininkų teigimu dažniausiai širdies ligomis serga žmonės iš silpnai ar vidutiniškai  išsivysčiusių šalių, dauguma jų – darbingo amžiaus. Kardiologai kasmet pabrėžia neįveikiamą sergamumo ir mirtingumo nuo sirdies ligos rodiklių skirtumą tarp įvairių Europos šalių. Širdies ir kraujagyslių ligos lietuvoje seniai pasiekė epidemijos lygį. Lietuvoje kas antrą mirtį sukelia kraujotakos sistemos ligos, tai kasmet sudaro apie 55 proc. visų mirčių (pasaulio vidurkis – apie 29 proc.). Kokie pavojai tyko laiku nesupratus, jog kažkas negerai? Ką daryti tiems, kurie neturi pasirinkimo ir gyvena su sirdies yda?

Širdies sutrikimai

Dažniausiai pasitaikanti širdies ir kraujagyslių sistemos liga – aterosklerozė ir dėl jos atsirandanti išeminė širdies liga. Aterosklerozės vystymasis paprastai prasideda jauname amžiuje ir ilgą laiką nesukelia jokių simptomų. Ryškesni ligos požymiai atsiranda sulaukus vidutinio ar vyresnio amžiaus. Pastaraisiais metais pasitaiko vis daugiau jaunų žmonių, ypač vyrų, sergančių sunkiausia išeminės širdies ligos forma – miokardo infarktu. Kita labai dažnai pasitaikanti liga – arterinė hipertenzija. Ja serga apie trečdalis suaugusiųjų. Liga siejama su žmogaus amžiumi, nes jos dažnumas didėja žmogui senstant. Visos kitos širdies ligos pasitaiko rečiau. Pagrindiniai širdies ligos simptomai – spaudžiantis skausmas krūtinės srityje, galintis plisti į kaklą, rankas, petį arba netgi nugarą. Reikėtų sunerimti ir tada, kai pasitaiko dažnas ar neritmiškas širdies plakimas, pradeda trūkti oro arba dusinti. Gali išryškėti ir iš šalies atrodytų visai nesusiję simptomai. Tokie kaip atsiradęs nuovargis, silpnumo jausmas arba galvos skausmas. Tai taip pat gali būti sirdies ligos simptomai. Iš pradžių šie požymiai gali būti neryškūs ir pastebimi tik sportuojant arba organizmą apkrovus didesniu fiziniu ar emociniu krūviu. Vėliau, ligai progresuojant, jie tampa stipresni ir labiau išreikšti. Širdies ligos grėsmė moterims ypač padidėja po menopauzės, kai smarkiai sumažėja moteriškųjų hormonų estrogenų, saugančių nuo aterosklerozės, gamyba.

Ligų prevencija

Priešlaikinių mirčių nuo širdies infarkto ir insulto galima išvengti nugalėjus svarbiausius gyvensenos rizikos veiksnius: rūkymą, nesveiką mitybą ir fizinį neaktyvumą.  Nesveika mityba ir fizinis neaktyvumas skatina rizikos veiksnius: aukštą kraujospūdį, per didelį gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje, antsvorį ir nutukimą. Širdies ligos įtakojamos ir netiesioginių veiksnių. Tai pasaulyje vykstantys socialiniai, ekonominiai ir kultūriniai pokyčių: globalizacija, urbanizacija ir populiacijos senėjimas. Patys pagrindiniai sirdies ligos atsiradimo faktoriai – skurdas ir stresas. Namų aplinka taip pat daro didelę įtaką mūsų gyvensenos įpročiams. Tokie neigiami veiksniai kaip fizinio aktyvumo stoka, nesveika mityba, rūkymas gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Namai yra puiki vieta, nuo kurios reikėtų pradėti gerinti širdies sveikatą visiems šeimos nariams. Siekiant išvengti šios ligos patartina periodiškai matuoti kraujo spaudimą, sekti, kad jis būtų normos ribose. Taip pat labai svarbu vartoti kuo mažiau druskos maiste, nes ji sulaiko skysčius organizme. Reikėtų sureguliuoti mitybą, atsisakyti riebaus maisto, skirti pakankamai laiko kokybiškam miegui, tačiau nepamiršti ir aktyvaus poilsio, daugiau laiko praleisti gryname ore.

Kai nėra pasirinkimo


Yra ir tokių žmonių, kurie negali nieko padaryti, nes gyvena su jau gimus atsinešta širdies liga – įgimta sirdies yda. Tai yra širdies struktūros defektas, kuris trukdo kraujui tekėti širdyje arba priešingai – sukelia nenormalią kraujo tekėjimo per širdį struktūrą. Dauguma ydų yra diagnozuojama iškart, kai tik kūdikis gimsta arba pirmaisiais jo augimo metais. Dažnais atvejais, kaip ir kitos širdies ligos, yda aptinkama tik vėlesniame laikotarpyje. Dauguma įgimtų širdies ydų atsiranda dėl to, jog širdis ar jos vožtuvai bei kraujagyslės nėra tinkamai išsivystę arba dalies jų visiškai nėra. Kūdikiui dar esant motinos įsčiose sutrinka širdies ritmas arba veikla. Norint išgydyti šią ligą taikomas medikamentinis gydymas, širdies zondavimas arba operacija. Kai kurie širdies defektai pasišalina savaime be jokio gydymo, o kai kurie neretai būna dar vienos sirdies ligos sukėlėjai.

2013 m. rugsėjo 30 d., pirmadienis

Tausokime savo sveikatą

Privati klinika
Privati klinika
Sveikata reikia rūpintis ne tik tada, kai pasireiškia rimti negalavimai, būtina profilaktiškai lankytis pas gydytojus. Norintiems sutaupyti laiko ir sulaukti išskirtinio dėmesio privati klinika – geriausias pasirinkimas.

Sveikata – mūsų turtas

Ne pinigai ar daiktai yra vertingiausi, žymiai svarbiau jaustis sveikai. Jei nesiskundžiate sveikatos sutrikimais, tai dar nereiškia, kad galite jos netausoti. Sukus fizinis darbas, ilga darbo diena, stresas daro įtaką fizinei ir psichinei sveikatai. Reikia susimąstyti, kad uždirbti pinigai gali nebepadėti atstatyti nepriekaištingos sveikatos būklės. Daugybė lietuvių užsienyje dirba „juodus“ darbus, kad tik galėtų puikuotis, jog daug uždirba. Argi tai yra svarbiausias dalykas gyvenime? Tikrai ne, nes pinigai laimės neatneša. Žmonės turi suvokti, kad reikia skirti pakankamai laiko poilsiui, miegui, nepersidirbti, valgyti kokybišką maistą, kad „nekibtų“ jokios ligos. Žinoma, niekas nėra apsaugotas nuo susirgimų, todėl būtina reguliariai užsukti pas bendrosios praktikos gydytoją. Visiems skubantiems, sakantiems, kad neturi laiko vaikščioti į ligoninę, puikiai tik privati klinika. Tokioje įstaigoje trumpesnės eilės ir didesnis dėmesys kiekvienam pacientui.

Valstybinės įstaigos turi trūkumų

Valstybinėse poliklinikose yra beveik įprasta, kad pacientas duoda gydytojui kyšį. Vis dėlto tokia sistema yra ydinga, ją reikėtų keisti. Žmogus atseikėja mokesčius gydymo įstaigoms, bet vis tiek turi papildomai mokėti. Kai kurie pacientai bijo, kad, jei neduos vokelio su keliais šimtais litų, tai jais mažiau rūpinsis. Gydytojai privalo suteikti medicinines paslaugas be jokių dovanėlių, todėl nemokėkite jokių papildomų pinigų. Jums tikrai bus suteikta medicininė pagalba ir be jokio kyšio. Dar vienas valstybinių poliklinikų trūkumas – ilgos pacientų eilės. Jei norite pakliūti pas šeimos gydytoją, tai gali tekti laukti net mėnesį. Per tokį laikotarpį žmogus ir be vaistų pasveiksta, bet negydoma arba netinkamais vaistais gydoma liga gali sukelti komplikacijų. Nieko keisto, kad žmonės nėra linkę eiti į ligoninę dėl nedidelių negalavimų, jie tiesiog nenori gaišti laiko. Jums įkyrėjo šie valstybinių poliklinikų trūkumai? Tuomet privati klinika laukia Jūsų.

Privačių klinikų paslaugos

Privačios klinikos teikia ne vienodas paslaugas, kai kurios tik pirminio, kitos – ir antrinio lygio. Informacijos apie paslaugas ieškokite internete, žiniatinklyje įrašykite privati klinika antakalnis ar pan. Yra tokių klinikų, kurios specializuojasi tik tam tikroje medicinos srityje, pavyzdžiui, odontologijos, ginekologijos, akių ir pan. Jei Jums reikalinga privati chirurgijos klinika vilniuje rasite ne vieną jų.

Informacija apie klinikas internete

Nežinote, kuri medicinos įstaiga sostinėje yra geriausia? Informacijos ieškokite virtualioje erdvėje. Paieškos sistemoje įveskite privati klinika vilnius ar pan. Aptiksite privačių klinikų tinklalapius, juose sužinosite, kokių sričių specialistai dirba įstaigoje, kokios paslaugos teikiamos. Taip pat galite išsiaiškinti tikslias ar apytikres paslaugų kainas. Kai kurių klinikų internetinėse svetainėse talpinami straipsniai, kurie naudingi pacientams. Tinklalapio informatyvumas gali būti vienas kriterijų, kodėl žmonės pasirenka tam tikrą gydymo įstaiga. Svarbu, kad internetiniame puslapyje būtų visa reikiama informacija. Kai kurie pacientai domisi kitų žmonių atsiliepimais, paieškos sistemoje įveda privati klinika vilnius ar privati klinika antakalnis. Vis dėlto įvairiuose forumuose pateikiami ir melagingi faktai, jie išgalvojami konkurentų ar tiesiog piktų žmonių. Aklai nepasikliaukite nepažįstamų žmonių patarimais, geriau pats paieškokite informacijos ir pasiteiraukite artimųjų nuomonės.

Apibendrinant galima pasakyti, kad žmogus turi pats rūpintis savimi, bet būtina bent retkarčiais pasirodyti medicinos specialistams. Visiems skubantiems, bet norintiems rūpintis savo sveikata, puikiai tiks privati klinika.